Zmarł prof. Andrzej Lewiński
Zmarł prof. Andrzej Lewiński
Z najgłębszym smutkiem i żalem informujemy, że 9 października 2024 r. zmarł Prof. dr hab. n. med. Andrzej Lewiński, wieloletni przewodniczący Rady Naukowej Instytutu „Centrum Zdrowia Matki Polki”, twórca i kierownik Kliniki Endokrynologii i Chorób Metabolicznych ICZMP i Konsultant Krajowy w dziedzinie endokrynologii. Żegnamy wspaniałego lekarza i wielkiego człowieka i niezwykle aktywnego naukowca, który swoją pasją zarażał wiele pokoleń lekarzy. Odszedł twórca nowoczesnej endokrynologii, szczególnie zafascynowany tyreologią i leczeniem hormonem wzrostu dzieci i dorosłych.
Prof. dr hab. n. med. Andrzej Krzysztof Lewiński urodził się 20 sierpnia 1953 r. w Łodzi. W 1978 r. ukończył studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Łodzi.
W 1981 r. uzyskał stopień doktora, habilitował się w 1986 r. W 1992 r. otrzymał tytuł profesora nauk medycznych.
Był specjalistą w zakresie chorób wewnętrznych i endokrynologii. Od 1978 r. związany z Instytutem Endokrynologii Akademii Medycznej w Łodzi, następnie z Zakładem Endokrynologii Doświadczalnej i Diagnostyki Hormonalnej, obejmując w 1984 r. w jego ramach kierownictwo Samodzielnej Pracowni Tyreologii.
W latach 1997-2000 pracował jako dyrektor Departamentu Nauki i Kształcenia w Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej. W 1997 r. został kierownikiem Kliniki Endokrynologii i Chorób Metabolicznych Instytutu „Centrum Zdrowia Matki Polki” i przewodniczącym Rady Naukowej Instytutu.
W 2002 r. został pierwszym Rektorem Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (uczelnia powstała po połączeniu Akademii Medycznej w Łodzi i Wojskowej Akademii Medycznej) i pełnił tę funkcję do 2008 r. Członek Senatu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w latach 2020–2024.
Wieloletni Konsultant Krajowy w dziedzinie endokrynologii (1994-2002 oraz od 2009 roku) i Wiceprzewodniczący Rady Konsultacyjnej Agencji Oceny Technologii Medycznych (2008-2012). Był również członkiem Centralnej Komisji ds. Tytułów i Stopni Naukowych (od roku 2011), prezesem Polskiego Towarzystwa Endokrynologii Onkologicznej oraz Redaktorem Naczelnym „Endokrynologii Polskiej” i „Thyroid Research”.
Nauka była pasją prof. Lewińskiego. Zapamiętamy go jako tytana pracy. Napisał, lub był współautorem ponad 450 prac oryginalnych opublikowanych w polskich i zagranicznych czasopismach indeksowanych.
Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Żegnamy wspaniałego człowieka, nauczyciela i wychowawcę wielu pokoleń lekarzy, dzięki któremu Instytut „Centrum Zdrowia Mati Polki” jest znaczącym ośrodkiem naukowym.