Dedykowana infolinia ds. szczepień przeciw COVID-19 realizowanych w punkcie szczepień! 42 271 12 55 | 42 271 18 50

Przekaż 1,5% podatku Fundacji na rzecz rozwoju Instytutu Centrum Zdrowa Matki Polki | KRS 0000541070

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki
w Łodzi
Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki
w Łodzi
Previous slide
Next slide

Bezpieczny Poród w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki

Dlaczego warto wybrać Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki?

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi jest uznaną i wiodącą w Polsce placówką w dziedzinie położnictwa, ginekologii i neonatologii. To ośrodek o najwyższym – III trzecim poziomie referencyjności, co oznacza, że zapewniamy opiekę medyczną, jak i pielęgniarką oraz położniczą także tym kobietom, których ciąża i poród przebiegną niefizjologicznie, wymagającym wysokospecjalistycznego i indywidualnego podejścia

Do Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi ciężarne pacjentki kierują specjaliści z innych ośrodków w kraju, wiedząc, że otrzymają pomoc, której nie mogą zapewnić u siebie.

Jesteśmy dumni z zaufania wśród kobiet, które często na własną rękę szukają u nas pomocy z różnymi patologiami ciąży.

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi przyjmuje pacjentki z całej Polski, koncentrując się na płodach i noworodkach z głębokim wcześniactwem, nieprawidłowym rozwojem wewnątrzmacicznym i wadach wrodzonych.

Wszystkim pacjentkom zapewniamy doskonałą diagnostykę prenatalną, terapię płodu, a po urodzeniu dwa ultranowoczesne oddziały specjalizujące się w intensywnej terapii najmłodszych pacjentów: Klinikę Neonatologii i Klinikę Wad Wrodzonych Noworodków.

W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi pomoc niosą też kardiolodzy, kardiochirurdzy, neurochirurdzy, chirurdzy. Nie ma w Polsce porównywalnego ośrodka  zajmującego się najbardziej złożona patologią ciąży. Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi zapewnia ciągłość opieki na najwyższym światowym poziomie od ciąży, poprzez okres noworodkowy i wiek dziecięcy.

Poród w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi

Pacjentki do porodu są przyjmowane do Kliniki Perinatologii, Położnictwa i Ginekologii oraz w Kliniki Położnictwa i Ginekologii. Nad pacjentkami czuwa kadra doświadczonych położników i neonatologów. Kliniką Perinatologii, Położnictwa i Ginekologii kieruje dr n. med. Mariusz Grzesiak, od 2015 roku wojewódzki konsultant ds. ginekologii i położnictwa.

Kierownikiem Kliniki Klinice Położnictwa i Ginekologii jest dr Michał Krekora, zwycięzca w kategorii „Najlepszy Ginekolog roku 2017” w konkursie Hipokrates Ziemi Łódzkiej 2017, organizowanym przez „Dziennik Łódzki” i ŁOW NFZ, oraz dr Marcin Baum.

W klinikach pracują lekarze i położne – doświadczeni specjaliści w dziedzinie ginekologii i położnictwa, mający duże doświadczenie w opiece nad najcięższymi schorzeniami dotyczącymi matki i płodu.

Porody odbywają się na nowoczesnym Bloku Porodowym na poziomie zero. Jest w nim 11 jasnych i przytulnych sal porodowych, w których w komfortowych warunkach są prowadzone porody rodzinne. Ściany tych pomieszczeń przyozdobiono kwiatowymi motywami. Są roże, irysy, maki.

Ciekawostką jest możliwość ręcznego sterowania temperaturą w salach dla dzieci z najmniejszą masą urodzeniową. Można ja podnieść nawet do 34 stopni, dzięki czemu zapewniamy komfort termiczny rodzącemu się dziecku. Matka Polka jest prawdopodobnie jedynym szpitalem w Polsce, który zastosował takie rozwiązanie. 

Do dyspozycji pacjentek są m.in. :

  • Nowoczesne łóżka porodowe umożliwiające odbycie porodu w najwygodniejszej i najbezpieczniejszej dla mamy i dziecka pozycji
  • Piłki porodowe
  • Worki sako

Więcej o Bloku Porodowym: https://www.iczmp.edu.pl/2022/01/10/blok-porodowy-po-remoncie-iczmp/

 

Należy podkreślić, że naszym absolutnym priorytetem jest zapewnienie kobietom ciężarnym, rodzącym i ich dzieciom maksymalnego bezpieczeństwa. Doświadczona kadra lekarzy położników, neonatologów i anestezjologów, oraz położnych i pielęgniarek jest gwarancją bezpiecznego porodu dla matki i dziecka.

Poród bez bólu

Poród może, ale nie musi wiązać się z bólem. Instytut Centrum Zdrowia Matki w Łodzi był pierwszym szpitalem w regionie, w którym bez ograniczeń i opłat było i jest dostępne znieczulenie. Nasz personel jest w pełni przygotowany, by pomagać rodzącym w minimalizowaniu dolegliwości związanych w porodem.

Dostępne sposoby łagodzenia bólu:

NIEFARMAKOLOGICZNE

* masaż okolicy krzyżowo-lędźwiowej

*praca z oddechem

* ciepły/zimny okład

* zmiana pozycji (piłka, worek sako)

FARMAKOLOGICZNE

* znieczulenie zewnątrzoponowe, w trakcie którego można się przemieszczać pod kontrola i z pomocą położnej

CO ZABRAĆ DO PORODU?

Na trzy tygodnie przed planowany terminem porodu należy przygotować rzeczy, które mogą przydać się w szpitalu.

DLA DZIECKA

Noworodek może być ubrany we własne rzeczy i pielęgnowany własnymi kosmetykami.

Można zabrać:

* małą paczkę pieluch jednorazowych dla noworodka z wycięciem na pępek

* po 3 pieluszki flanelowe i tetrowe

* 3-4 kaftaniki bawełniane

* 3-4 body

* skarpety

* czapeczki bez wiązania

* kocyk, śpiworek

* kosmetyki do kąpieli

* chusteczki do pielęgnacji

* ręcznik kąpielowy z kapturkiem

Bielizna noworodka powinna być bawełniana. Rzeczy świeżo uprane w proszku do prania dziecięcej bielizny oraz wyprasowane. Zapakowane do niewielkiej walizki lub torby.

W Klinice Położnictwa, Perinatologii i Ginekologii nie m miejsca na duże podróżne torby i walizki. W

Funkcję fotelika samochodowego dla niemowląt. Rodzice zmotoryzowani powinni mieć ze sobą nosidełka pełniące

DLA SIEBIE

  • Koszule nocne bawełniane, umożliwiające karmienie
  • Szlafrok, majtki siatkowe (apteka), lub bielizna bawełniana
  • Podkłady chłonne (podpaski)
  • Kapcie, skarpety, klapki pod prysznic
  • Biustonosz umożliwiający karmienie noworodka
  • Wkładki laktacyjne do biustonosza
  • Laktator (w oddziale położnictwa jest możliwość wypożyczenia laktatora na okres pobytu w szpitalu)
  • Przybory toaletowe (chusteczki higieniczne, kosmetyki osobiste – mydło płyn pod prysznic)
  • 2 ręczniki
  • Kubek
  • Akcesoria ułatwiające karmienie dziecka piersią (rogal, poduszka)

DOKUMENTY I WYNIKI BADAŃ

Skierowanie do porodu nie jest konieczne. Należy mieć ze sobą:

  • Karta przebiegu ciąży oraz opracowany z położną lub lekarzem Plan Porodu (można go wypełnić z położna lub lekarzem w oddziale)
  • Dokument tożsamości
  • NIP własny i pracodawcy

Pacjentki w ciąży, również nieubezpieczone, ale posiadające obywatelstwo polskie, mieszkające na terytorium RP, maja prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych

 

WYNIKI  BADAŃ

  • Wyniki badań wykonanych w trakcie ciąży ICZMP lub innych placówkach medycznych
  • Grupa krwi – dwa oznaczenia z pieczątką laboratorium i pieczątka imienną osoby wykonującej badanie
  • WR, Hbs, HCV, HIV, wynik cytologii, GBS
  • OGTT, USG ciąży
  • Konsultacje specjalistów
  • Karty wypisowe ze szpitala
  • Do cięcia cesarskiego skierowanie ze wskazaniem do operacji

Należy zmyć lakier do paznokci i nie zabierać ze sobą wartościowych przedmiotów i biżuterii.

RODZIĆ RAZEM

Każdy poród może się odbyć z udziałem wskazanej przez rodzącą osoby towarzyszącej. Może ona być obecna od początku akcji porodowej, do momentu przewiezienia matki i dziecka na odcinek poporodowy do sali rooming-in.

Po porodzie szczęśliwie zakończonym porodzie możecie być razem! Bardzo nam na tym zależy, przecież sami jesteśmy rodzicami i kochamy nasze dzieci. Dlatego po porodzie siłami natury zdrowy noworodek jest kładziony na piersi i pozostaje w nieprzerwanym kontakcie z mamą przez minimum 2 godziny. Pierwsze karmienie piersią po porodzie fizjologicznym odbywa się po odpępnieniu.

Osoba towarzysząca przy porodzie powinna mieć ze sobą:

  • Jednorazowe ubranko (bluza + spodnie)
  • Obuwie na zmianę, lub ochraniacze na buty

Wodę mineralną i przekąski

NEONATOLOGIA

Do Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi trafiają z ciężarne z dziećmi wymagającymi specjalistycznej pomocy. Nad ich bezpieczeństwem po porodzie czuwa wielu specjalistów. Przed wszystkim neonatolodzy z dwóch oddziałów: Kliniki Neonatologii kierowanej przez prof. Ewę Gulczyńską i Klinika Intensywnej Terapii i Wad Wrodzonych Noworodków

i Niemowląt prof. Iwony Maroszyńskiej.

Obydwie kliniki są wyposażone w ultranowoczesna aparaturę umożliwiającą intensywna terapię nad najmniejszym noworodkiem. Oprócz inkubatorów i aparatury monitorującej czynności życiowe dysponujemy m.in. inkubatorem kompatybilnym z rezonansem magnetycznym, dzięki czemu jako jedni z nielicznych w Polsce możemy przeprowadzić szczegółową diagnostykę nawet u najmłodszych noworodków wymagających intensywnej terapii.

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi był pierwszym ośrodkiem w Polsce, który wprowadził hipotermię leczniczą dla najmłodszych pacjentów. Dzieci, u których doszło do okołoporodowego niedotlenienia mózgu schładza się do 34 stopni Celesjusza, dzięki czemu znacząco zmniejsza się następstwa neurologiczne niedotlenienia.

Aby ta metoda leczenia mogła przynieść oczekiwane skutki, konieczne jest szybka decyzja o jej rozpoczęciu  – maksymalnie do 6. godziny życia. Dlatego dzieci urodzone w innych ośrodkach automatycznie mają mniejsze szanse na skorzystanie z niej.

OPIEKA LAKTACYJNA

W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki dyżurują dwie położne laktacyjne: Ewa Jatczak i Renata Niewola.

Ewa Jatczak jest magistrem położnictwa ze specjalizacją z pielęgniarstwa neonatologicznego. Pracuje w Klinice Neonatologii, ale ma wieloletnie doświadczenie w pracy na sali porodowej w Oddziale Położniczo-Noworodkowym i Ciąży Powikłanej. Od sześciu lat prowadzi edukację przed- i poporodową.

– Po latach pracy nie mam wątpliwości, że laktacja jest jednym z najważniejszych problemów poporodowych. Przez ograniczone możliwości personelu pacjentki zostają z nim same. Nie ma im kto pomóc, bo brakuje specjalistów. Bo nie wystarczy skończyć studiów i kursów, by być skutecznym w pomocy laktacyjnej.

– Oprócz kursów i studiów mamy wieloletnie doświadczenie – dodaje Renata Niewola, położna Kliniki Położnictwa, Perinatologii i Ginekologii.

Obydwie panie udzielają porad ciężarnym i pacjentkom po porodzie.

BEZPŁATNA SZKOŁA RODZENIA

Szkoła Rodzenia to doskonały sposób na przygotowanie się do bezstresowego porodu, dlatego mamy nadzieję, że nasza inicjatywa spotka się z pozytywnym odbiorem wśród kobiet ciężarnych. Do końca 2018 roku udział w zajęciach naszej szkoły jest bezpłatny. 

W programie zajęć łączymy elementy wiedzy teoretycznej z umiejętnościami praktycznymi. Szkoła Rodzenia ma na celu przekazanie fachowych informacji na temat porodu, połogu, opieki nad noworodkiem w pierwszych miesiącach jego życia. Wiele uwagi poświęcamy również ojcom, którzy chcą uczestniczyć w narodzinach swoich dzieci

Najlepszy moment na rozpoczęcie zajęć w Szkole rodzenia to ukończenie 24 tygodnia ciąży. Przyszła mama powinna zakończyć kurs w przybliżeniu na 3 – 4 tygodnie przed wyznaczonym terminem porodu.

W zajęciach mogą uczestniczyć kobiety ciężarne( grupa maksymalnie 10 uczestniczek) wraz z osobami towarzyszącymi.

Program realizowany jest w ciągu 5 spotkań, które obywają się raz w tygodniu, w godzinach popołudniowych, od godz. 15:30 do 17:30. Zajęcia Szkoły rodzenia odbywają się na terenie Instytutu CZMP w budynku Szpitala Pediatrycznego w komfortowych warunkach, w doskonale wyposażonej Klinice Rehabilitacji.

Zalecane wyposażenie uczestniczek Szkoły rodzenia to:

  • strój do ćwiczeń (miękkie obuwie na zmianę, skarpetki, dres lub inny strój nie krępujący ruchów),
  • napój butelkowany, niegazowany,
  • ewentualnie ręcznik lub kocyk.

Uwaga!

Niezbędne jest posiadanie zaświadczenia od lekarza prowadzącego o braku przeciwwskazań do udziału w zajęciach.

Zapisy (poniedziałek-piątek) w godz. 08:00-15:00 pod numerem telefonu: 42 271 10 09 lub e-mail: szkolarodzenia@iczmp.edu.pl

Prowadząca:

Magdalena Kempińska – położna, instruktorka szkoły rodzenia od wielu lat przygotowująca pary do porodu oraz certyfikowany doradca laktacyjny. Liderka prowadząca spotkania w ramach grupy wparcia „Mlekoteka” dla kobiet karmiących piersią. Prywatnie mama dwóch synów.