Uczestnictwo w badaniach klinicznych pozwala pacjentom na dostęp do nowoczesnych, innowacyjnych terapii, nierzadko daje szansę na poprawę jakości życia nawet w przypadku najcięższych chorób.
W celu zarejestrowania, każdy lek, musi przejść badania kliniczne. Celem tych badań jest sprawdzenie, czy dana substancja, która znajdzie się w leku, jest skuteczna i bezpieczna, gdy jest stosowana przez pacjentów chorujących na daną chorobę i czy jest lepsza od już wdrożonych terapii, na przykład przez porównanie jej działania z innymi terapiami i lekami już dostępnymi dla pacjentów.
Przeprowadzenie badania klinicznego jest możliwe po uzyskaniu pozytywnej opinii Komisji Bioetycznej oraz zgody Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
· Dostęp do nowoczesnych oraz innowacyjnych terapii
· Możliwość wykonania bezpłatnych, specjalistycznych badań
· Szansa na poprawę jakości życia
· Bezpłatna opieka medyczna, świadczona przez wysokiej klasy specjalistów
· Przyczynienie się do postępu medycyny i rozwoju systemu ochrony zdrowia
1. Uczestnictwo w badaniu klinicznym jest całkowicie dobrowolne.
2. Pacjent ma prawo do odmowy udziału w badaniu klinicznym w dowolnym momencie bez ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji.
3. Decyzja o uczestnictwie w badaniu klinicznym musi być w pełni świadoma.
4. Lekarz ma obowiązek poinformować pacjenta o stanie jego zdrowia na każdym etapie badania klinicznego oraz umożliwić wgląd w swoją dokumentację medyczną.
5. Udział w badaniu klinicznym jest bezpłatny dla pacjenta. Koszty badanych produktów leczniczych, badań specjalistycznych i opieki lekarskiej ponosi sponsor badania
7. Pacjent ma prawo do zwrotu dodatkowych, udokumentowanych kosztów, które poniósł uczestnicząc w badaniu klinicznym.
8. Pacjent ma prawo do informacji na temat wszelkich nowych danych, które mogą wpłynąć na jego decyzję co do dalszego uczestnictwa w badaniu.
9. Pacjent ma prawo do pełnej anonimowości i ochrony swoich danych osobowych.
W celu zapewnienia rzetelności uzyskiwanych danych oraz dla ochrony praw i bezpieczeństwa pacjentów uczestniczących w badaniu klinicznym, opracowano i wdrożono zasady Dobrej Praktyki Klinicznej (GCP).
Badania kliniczne podlegają inspekcji Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPLWMiPB). Inspekcja badań klinicznych to oficjalna czynność prowadzona przez inspektorów działających z upoważnienia Prezesa URPLWMiPB. Działania podejmowane przez Urząd mają na celu zweryfikowanie, w jaki sposób prowadzone jest badanie kliniczne.
Formularz Świadomej Zgody.
„Kampania Społeczna ABM”
Instytut
Centrum Zdrowia
Matki Polki w Łodzi
Oficjalny serwis internetowy
Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki
42 271 10 00
Rejestracja Wizyt
42 200 62 62
Sekretariat Poradni
42 271 12 41
Poniedziałek: 8:00-15:00
Wtorek: 8:00-18:00
Środa: 8:00-15:00
Czwartek: 8:00-18:00
Piątek: 8:00-15:00